بهترین دوچرخه
راهنمای خرید بهترین دوچرخه از میان تنوع مدلها همراه با مناسب ترین قیمت

راهنمای خرید بهترین دوچرخه از میان تنوع مدلها همراه با مناسب ترین قیمت . برای راهنمای بیشتر به صفحه ی خرید دوچرخه مراجعه کنید .

دوچرخه از سالهای دور به عنوان یک وسیله ی نقلیه شناخته می شد . در گذشته دوچرخه ها تنوع و سایز بندی زیادی نداشتند و اغلب افرادی که اقدام به خرید دوچرخه می کردند معمولا امکان انتخاب چندانی نداشتند .

در سال های اخیر دوچرخه روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کرد . به گونه ایی که در اغلب خانواده ها از یک یا چند مدل دوچرخه می توان یافت .

پیشرفت و تنوع مدل ، امکانات و سایز دوچرخه ها آنقدر زیاد بوده است که امروزه برای خرید بهترین دوچرخه مدنظر خود حتما باید به اندازه ی کافی در مورد دوچرخه ها اطلاعات داشته باشید . در این مقاله سعی داریم اطلاعات جامع و کاملی در مورد بهترین دوچرخه در اختیار شما بگذاریم .

کمپانی های تولید کننده ی دوچرخه در معمول ترین حالت ۵ دسته بندی برای دوچرخه ها در نظر گرفته اند که هر شخص با توجه به نیاز خود یکی از این دسته ها را انتخاب و خریداری می کند .

مدلهای بهترین دوچرخه های موجود در بازار

  • دوچرخه شهری
  • دوچرخه کوهستان
  • دوچرخه هیبرید
  • دوچرخه جاده
  • دوچرخه کورسی

دوچرخه شهری :

دوچرخه های شهری همانطور که از نامش نیز مشخص است برای استفاده در داخل شهرها استفاده می شود . نوعی از مدل های دوچرخه که دارای تایر نازک تری نسبت به مدل های دوچرخه کوهستان است . در واقع لاستیک های این دوچرخه برای خیابان و یا سطح های مسطح آسفات طراحی شده اند . فرمان این دوچرخه به شکل قوس دار است که افراد برای دوچرخه سواری حتما باید کمی خم بشوند . در واقع بیشتر مناسب دوچرخه سواری برای مسیرهای کوتاه و یا استفاده ی ورزشی می باشد . از نظر قیمت نیز دارای قیمت مناسب تری نسبت به سایر مدل های دوچرخه می باشد .

دوچرخه شهری

دوچرخه کوهستان :

اگر شما جزو افرادی هستید که به دنبال ماجراجویی با دوچرخه هستید حتما به سراغ دوچرخه های کوهستان خواهید رفت . دوچرخه هایی که امکان حرکت در مسیرهای پر شیب و غیر هموار را دارا هستند . معمولا قیمت این مدل از دوچرخه نسبتا بالاتر می باشد .

اولین خصوصیات دوچرخه کوهستان جنس بدنه ی آن است .

دوچرخه کوهستان از بدنه های نسبتا سبک تری ساخته می شوند تا بتوانند در مسیرهای سخت با شتاب و سرعت مناسبی حرکت کنند . معمولا جنس بدنه ی دوچرخه های کوهستان از آلیاژهای مختلف آلومینیوم ، کربن و یا کروم ساخته می شود . که هر کدام با رنج قیمت متفاوت برای خریدار عرضه می شود .

دومین خصوصیات دوچرخه کوهستان استفاده از ترمزهای دیسکی می باشد .

در ساختار دوچرخه ها از ترمز های مختلفی استفاده می شود . ترمز لقمه ای ، دیسکی و یا هیدرولیک دیسکی . در دوچرخه های کوهستان که داشتان یک ترمز مناسب امر حیاتی محسوب می شود از ترمزهای هیدرولیک دیسکی استفاده می شود . این نوع از ترمزها قدرت عمل بسیار بالایی دارند و برای استفاده در مسیرهایی با شیب بالا استفاده می شوند .

سومین خصوصیات دوچرخه کوهستان داشتن کمک فنرهایی قدرتمند است .

یکی از مهمترین خصوصیات یک دوچرخه کوهستان داشتن کمک فنرهایی قدرتمند است . دوچرخه های کوهستان در قسمت کمک فنر به دو شکل هستند . دوچرخه هایی که فقط چرخ جلو دارای کمک فنر قدرتمند است . و دوچرخه هایی که هم چرخ جلو و هم چرخ عقب دارای کمک فنر قدرتمند می باشد . معمولا افرادی که حرفه ای تر هستند از دوچرخه های دو کمک فنره استفاده می کنند .

دوچرخه کوهستان

چهارمین خصوصیات دوچرخه کوهستان داشتن تایرهای عریض تر است .

تایر دوچرخه ها معمولا بنابر استفاده ی آنها دارای عرض های متفاوت است . معمولا دوچرخه های مسابقه از کمترین عرض و دوچرخه های کوهستان از بیشتری عرض برخوردار هستند . هرچقدر میزان عرض تایر بیشتر باشد اصطکاک بیشتر و سرعت کمتر خواهد داشت . بنابراین مناسب سطوح شیب دار کوهستانی است .

دوچرخه هیبریدی :

دوچرخه هیبریدی را می توان به عنوان یک مدل خلاقانه از دوچرخه نام برد . خیلی از افراد علاقه مند هستند تا بتوانند از دوچرخه هم برای استفاده در مسیرهای پرشیب و هم در مسیرهای داخل شهری استفاده کنند . دوچرخه هیبرید در واقع ترکیبی بسیار ماهرانه از دوچرخه های شهری و کوهستانی است .

در این مدل از دوچرخه فرمان صاف است و معمولا  مانند دوچرخه های کوهستان دنده دار است . شکل تایر این دوچرخه نسبتا باریک تر از دوچرخه های کوهستان و کمی عریض تر از دوچرخه های شهری است . در اغلب دوچرخه های هیبریدی از یک کمک فنر در چرخ جلو استفاده شده است .

در اصل در انواع دوچرخه های هیبریدی برخی بیشتر خصوصیات دوچرخه کوهستان را دارا هستند و برخی بیشتر خصوصیات دوچرخه های شهری را دارا هستند .

دوچرخه های جاده ای :

دوچرخه های بسیار سبک وزن که هدف اصلی طراحی آنها دوچرخه سواری با سرعت بالا می باشد . آناتومی اصلی این دوچرخه ها متفاوت تر از سایر دوچرخه ها می باشد .

فرمان این مدل از دوچرخه پایین تر از زین دوچرخه طراحی شده . در واقع این دوچرخه به گونه ای طراحی شده تا دوچرخه سوار بتواند کاملا روی آن خم شده و تسلط کامل بر دوچرخه سواری داشته باشد . دوچرخه های جاده ای کاملا آیرودینامیک هستند که با شکافتن هوا سرعت بالایی برای آن ایجاد کند . همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد تایرهای عریض سرعت کم تر و تایر های نازک سرعت بیشتری برای دوچرخه سوار ایجاد می کنند . دوچرخه های جاده ای دارای تایرهای باریکی است که می تواند سرعت بالایی برای دوچرخه ایجاد کند .  

دوچرخه های جاده بدون کمک فنر هستند چرا که برای سطوح صاف طراحی شده اند و نیازی به کمک فنر ندارند .  دوچرخه های جاده ای معمولا ۱۲ دنده ای و حتی در برخی از مدل های آن تا ۲۴ دنده نیز وجود دارد .

سیستم ترمز استفاده شده روی دوچرخه های جاده ای معمولا سیستم ترمز طوقه ای است . به دلیل سبک بودن و ارزان بودن طرفداران زیادی برای خود دارد .

دوچرخه جاده

دوچرخه های کورسی :

در گذشته به دوچرخه هایی که در پیست دوچرخه سواری استفاده می شد دوچرخه کورسی می گفتند . با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش طرح های بسیار متنوع امروزه از دوچرخه کورسی می توان در سطح شهر و روی سطوح آسفالت نیز استفاده کرد .

برخلاف سایر مدلها در دوچرخه کورسی بدنه و تایر نزدیک ترین حالت ممکن به یکدیگر را دارا هستند تا دوچرخه سوار بتواند به راحتی سرعت خود را بالا ببرد .

برخلاف سایر مدلها دوچرخه های کورسی تک سایز ۲۸ هستند . این نوع از دوچرخه بدون کمک فنر است که بتواند سرعت شما را بالاتر ببرد .

در دوچرخه های کورسی به دلیل سبک بودن بدنه و شکل خاص آن از ترمز لقمه ای استفاده می شود که به خوبی می تواند امنیت کامل را برای دوچرخه سوار ایجاد کند .

دوچرخه کورسی

آخرین انتخاب برای بهترین دوچرخه

بهترین دوچرخه به معنای این است که شما ابتدا خواسته ها و نیاز های خود را در نظر بگیرید و بهترین انتخاب را از میان انواع دوچرخه ها داشته باشد . اگر به دنبال دوچرخه سواری در مسافت های کوتاه در اطراف محل زندگی خود هستید بهتر است به سراغ دوچرخه های شهری بروید .

برای دوچرخه سواری در جاده های پر شیب و یا جنگلی قطعا باید به سراغ دوچرخه های کوهستان بروید .

اگر به دنبال یک دوچرخه هستید که هم بتوانید داخل شهر استفاده کنید و هم در مسیرهای کوهستانی دوچرخه های هیبریدی بهترین گزینه هستند .

اگر می خواهید مسافت های بسیار طولانی را دوچرخه سواری کنید . برای مثال مسافت بین دوشهر دوچرخه ی جاده ای اولین انتخاب شما باید باشد .

اگر یک دوچرخه سوار حرفه ای هستید و برای شرکت در مسابقات دوچرخه سواری آماده می شوید حتما باید یک دوچرخه کورسی تهیه کنید .

در مقاله های بعدی در مورد بهترین برندهای دوچرخه مفصلا صحبت خواهیم کرد .