قیمت دوچرخه
مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت دوچرخه کدام است ؟

قیمت دوچرخه در ایران به پارامترهای مختلفی بستگی دارد .

شاید وجود برخی از این عوامل عجیب به نظر برسد . اما واقعیت این است که عوامل متعدد بسیاری در تعیین قیمت  این وسیله ی ورزشی موثر است .

در ابتدا باید به نیاز های خود توجه کنید اینکه دوچرخه ای با چه امکانات و چه سایزی مورد نیاز شما می باشد ؟ پس از بررسی تمام جوانب مورد نیاز حین خرید باید استاندارد بودن و ایمن بودن یک دوچرخه را در نظر بگیرید . تنها ارزان قیمت بودن دوچرخه کافی نیست . هنگام خرید باید مطمئن باشید دوچرخه طبق اصول استاندارد دنیا ساخته شده باشد . در غیر اینصورت دوچرخه سواری با یک دوچرخه غیر ایمن می تواند آسیب جدی به شما وارد کند .

بررسی سایز دوچرخه به عنوان اولین نکته

معمولا دوچرخه های با سایز کمتر مانند دوچرخه های سایز ۱۲ ، ۱۶ ، ۱۸ که مناسب کودکان هستند ، ارزان تر از دوچرخه های سایز ۲۰ ، ۲۴ است که بیشتر نوجوانان استفاده می کنند . در این بین دوچرخه های سایز ۲۶ و یا بالاتر دارای بیشترین قیمت هستند . البته تفاوت قیمت بین سایزهای دوچرخه از یک برند معمولا چندان زیاد نیست .

عامل مهم بعدی کاربرد دوچرخه

در مقاله ی قبل راجع به انتخاب بهترین دوچرخه صحبت شد . در مورد انواع مختلفی از دوچرخه مانند : کوهستان ، کورسی ، شهری و … صحبت شد . همچینین راجع به این موضوع که هریک از این دوچرخه ها امکانات متفاوتی دارند مفصلا صحبت کردیم . بنابراین هر اندازه دوچرخه شما قدرتمند تر و با قطعات حرفه ای تری از جمله بدنه ی مقاوم و سبک ، تایرهای مقاوم ، ترمز مناسب ( معمولا متناسب با نوع دوچرخه است ) . فرمان ، زین و …. طراحی شده باشد . قیمت بالاتری نسبت به سایر مدلهای دوچرخه دارد . پرطرفدار ترین و بهترین شرکت تولید کننده ی قطعات دوچرخه شرکت شیمانو می باشد . این شرکت توانسته در تولید قطعات با کیفیت جایگاه خوبی کسب کند .

برند دوچرخه یک عامل مهم در تاثیر قیمت دوچرخه

مفهوم اصلی برند دوچرخه همان شرکت تولید کننده ی بدنه ی آن می باشد . شرکت های المپیا ، ویوا ، راپیدو ، اینتنس ، قناری ، جاینت و … برندهای خارجی . دوچرخه ی کویر برند ایرانی تولید کننده ی دوچرخه می باشد . هریک از برندهای گفته شده توانسته جایگاه مناسبی در تولید دوچرخه کسب کند . اما معمولا دوچرخه های المپیا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر نسبت سایر دوچرخه ها هستند . دوچرخه های راپیدو معمولا حرفه ای تر طراحی می شوند اما طبیعتا با قیمت کمی بالاتر .

قیمت دوچرخه

نوسان قیمت ارز و تاثیر زیاد آن در بازار کالاهای ورزشی

یکی از مهمترین عواملی که بر قیمت دوچرخه تاثیر گذار است قیمت ارز می باشد . چرا که اغلب قطعات با کیفیت دوچرخه ی موجود در بازار وارداتی می باشند . با بالا رفتن نرخ ارز شاهد افزایش چشمگیر قیمت دوچرخه در ایران بوده ایم .

تغییر فصل

بله ، یک نکته ی جالب در تعیین قیمت دوچرخه تغییر فصل است . برای مثال معمولا در فصل های پاییز و زمستان تعداد افرادی که به دنبال خرید دوچرخه هستند معمولا بسیار کم است . به همین دلیل معمولا بازار خرید و فروش با یک رکود همراه می شود . در نتیجه این رکود قیمت ها کاهش پیدا می کند . در نقطه ی مقابل در فصل بهار و به ویژه فصل تابستان اغلب افراد از جمله خانواده ها برای کودکان خود و یا نوجوانان و حتی ورزشکاران تصمیم به خرید دوچرخه می گیرند . اگر تصمیم قطعی برای خریداری یک دوچرخه ی خوب دارید شاید بهتر باشد در فصل های پاییز و زمستان دنبال خرید دوچرخه باشید . به خصوص اینکه اغلب فروشگاه های ارائه کننده ی دوچرخه از تخفیف های ویژه استفاده می کنند .

در نتیجه باید به این نکته توجه کنید که خرید یک دوچرخه آنقدرها که به نظر میرسد کار ساده ای نخواهد بود و برای خرید حتما باید گزینه های مختلفی را بررسی کنید .